Uniejów – Najpopularniejsze uzdrowisko w Polsce

Jesienne weekendy za kilka chwil zamienią się w zimowe. Zacznie się szał świąteczno – sylwestrowy, a po nim warto się zrelaksować, odpocząć i naładować baterie. Taki będzie właśnie dzisiejszy wpis na luzie.

Uniejów z czym Wam się kojarzy? Mi z termami i Radiem Zet. Pewnie większość z Was zna Uniejów z źródeł termalnych ale nie zawsze tak było. Historia Uniejowa sięga aż XI wieku jednak pierwsze zachowane wzmianki o Uniejowie pochodzą z wieku XII. W 1136 roku miejscowość wymieniona została jako Unieievo w liczbie włości arcybiskupstwa gnieźnieńskiego; w bulli gnieźnieńskiej papieża Innocentego. Początkowo był osiedlem miejskim, a dopiero około 1285 roku nastąpiło nadanie mu praw miejskich. Pełna historia TUTAJ.

Współczesną historie Uniejowa można zacząć pisać od 2002 roku kiedy nastąpiła zmiana Burmistrza. Józef Kaczmarek właśnie w 2002 roku objął urząd Burmistrza miasta Uniejów i zaczął wdrażać strategie rozwoju turystycznego poprzez wykorzystanie wód termalnych. Nie ma co ukrywać nie było to łatwe zadanie. Podczas mojego pobytu w Uniejowie rozmawiałem z wieloma osobami (mieszkańcami), którzy wspominali, że kiedyś Uniejów był takim spokojnym nikomu nieznanym miastem. Oczywiście  mieszkańcy cieszą się, że ich miasto jest tak rozpoznawalne w skraju całego kraju i europy. Przełomowym momentem był rok 2008 kiedy to zostały Termy Uniejów z gorącymi solankami termicznymi. W 2008 kompleks składał się z trzech obiektów basenów, gastronomii oraz kasztelu rycerskiego. Kolejna data to 2012 rok kiedy powstał nowy obiekt z basenami krytymi, otwartymi oraz strefa odnowy biologicznej. Od tego czasu Uniejów rozwija się z ogromną prędkością. W 2019 nastąpiło otwarcie kolejnej powiększonej części kompleksu. 

Pewnie zastanawiacie się dlaczego wspomniałem o radiu zet? zawsze, gdy tylko siadam do samochodu włączam właśnie Radio Zet i obojętnie o jakiej porze roku zawszę są reklamy term w Uniejowie nie mówiąc już o okresie wakacyjnym kiedy są robione wejścia na żywo z Uniejowa. Uniejów stał się top miastem termalnym w Polsce właśnie z tego miasta i z włodarzy można brać przykład jak rozbujać miasto, które ma potencjał turystyczny. Dla mnie Uniejów to nr 1 kompleks w którym znajdziemy wszystko co nam potrzeba…. Czas Wam wreszcie opowiedzieć co tam jest ciekawego. 

Uniejów znajduję się na przy trasie nr 72 między Koninem, a Łodzią dojazd z każdej strony Polski jest naprawdę dobry oznakowanie trasy jest dobrze zrobione więc nie musicie się martwić, że zabłądzicie.

Wjeżdżając do Uniejowa podróż należy rozpocząć od spokojniejszej części czyli Zagrody Młynarskiej.

Miejsce wyjątkowe widać, że zostało stworzone z pasją do historii i tradycji. Będąc w zagrodzie przenosimy się w czasie. Ja przypominam sobie dom mojej babci i dziadka i ich gospodarstwo.  Z taką myślą w 2012 roku została stworzona zagroda, która jest żywym skansenem. Na terenie obiektu stoją dwa piękne zabytkowe młyny zbożowe dokładniej Paltraki w jednym z nich możemy zamieszkać i spędzić noc. W drugim znajduję się muzeum młynarstwa. W Polsce jest tylko kilka miejsc z odbudowanymi Paltrakami ale o tym Wam jeszcze opowiem. 

Następny piękny budynek to stodoła w której odbywają się  imprezy. Nie możemy zapomnieć o dorożce, którą możemy udać się w niezapomnianą podróż.

Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia jest karczma miejsce w którym przeniesiemy się do dawnych lat dla niektórych to powrót do przeszłości, a dla młodego pokolenia to miejsce, gdzie mogą zobaczyć jak wyglądały kiedyś domostwa. Karczma oprócz swojego wyglądu przyciąga jeszcze smakiem… smakiem naturalnych zdrowych produktów bez konserwantów. Warzywa i owoce od małych producentów, ogórki kiszone na wodzie termalnej, soki naturalnie tłoczone dla dzieci, a dla dorosłych wina i nalewki bio. W tym miejscu czas się zatrzymał miła odskocznia od pozostałej tłocznej i nowoczesnej części Uniejowa.

Blisko term znajduję się kolejne miejsce historyczne Zamek Uniejów i Dom Pracy Twórczej. Kompleks leży przy samej rzece warcie. Przechodzimy przez bramę i ukazuje nam się piękny zamek z fosą i mostem przez, który przechodzimy, aby wejść do zamku. Na dzień dobry witają nas armaty oraz muzeum i dziedziniec. W sezonie letnim na dziedzińcu i na terenie zamku odbywają się wydarzenia kulturalne. Wchodzimy do zamku a w nim pyszna restauracja Herbowa. W naszym kraju mamy taką mentalność, że jak obiekt jest historyczny to jest drogi. Wcale tak nie jest obiekty historyczne mają przystępne ceny i tak jest tym razem dodatkowo w cenie noclegu mamy jeszcze wstęp na 2,5 godziny do kompleksu termalnego. Zamek dysponuje apartamentami i pokojami tak samo jak dom pracy twórczej. Nie bójcie się obiektów historycznych i obowiązkowo odwiedźcie zamek.

Idąc promenadą na ogrodzeniu widzimy plany rozwojowe Uniejowa niektóre już zrealizowane a inne czekające na realizacje. Na promenadzie widzimy tężnie z której możemy nabrać wody i zapoznać się z informacjami o skarbie Uniejowa.

Przechodzimy kładką, która łączy dwa brzegi warty. Z samej kładki widok na kompleks zamkowy szczególnie w nocy jest niesamowity.

Nad brzegiem od strony miasta znajduję się altana w której stoją dwie armaty. Z każdej z nich leci woda i to nie byle jaka a gorąca i termalna. W Jesienny wieczór robi to efekt ŁAŁ kiedy temperatura powietrza jest niska woda która leci na kamienie paruje robi się niesamowity klimat.

Miasto Uniejów do kładki robi naprawdę ogromne wrażenie po przejściu przez kładkę już nie jest tak kolorowo. Uniejów ma swój specyficzny klimat, lecz wchodząc do miasta widzimy stare domy i kamienice, które są wyremontowane lub czekają na remont. Na środku możemy zobaczyć rynek  zabytkową pompę wodną oraz pomnik upamiętniający  obrońców miasta we wrześniu 1939r.

Niedaleko rynku możemy zobaczyć  Kolegiatę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Uniejowie z zabytkową wieżą. Kościół powstał w 1349 i jest w stylu gotyckim o układzie polskim. Na przełomie XIX i XX wieku powstała 25 metrowa wieża z zegarem. Co ciekawe jej autor do dnia dzisiejszego jest nieznany.

W Uniejowie mamy wiele ciekawych miejsc jednym z nich jest Browar Wiatr. Hotel oraz restauracja w której serwują świetne piwo do tego wystrój restauracji jest mistrzowski, a w jednym z narożników znajdują się kadzie służące do fermentacji.  Jedzonko smaczne, obsługa bardzo miła ale zabrakło mi opowieści o piwie o tym miejscu i o jego historii. Mimo tego miejsce godne polecenia.

Wracając na rynku zauważamy mała budkę z kołaczami i goframi. Grzechem było się nie zatrzymać. Wpadliśmy na koniec pracy, gdzie już 90% towaru nie było, a budka po za sezonem działa tylko w niedziele. Budka z wyglądu niepozorna ale desery wyśmienite i do tego Pani, która je wytwarzała była tak kontaktowa, ze dawno nie spotkaliśmy takiej obsługi. Brawo dla Uniejowa za takie miejsca. 

W Uniejowie możemy odwiedzić jeszcze kilka miejsc ciekawych miejsc:

1. Cerkiew – kaplica grobowa.
2. Spacer z białą damą w przy zamkowym parku.
3. Studnia Życzeń Zbója Szczyrka 

Podsumowując nasz wyjazd warto poznać historie Uniejowa, zwiedzić nie tylko kompleks termalny ale zabytki i miejsca interesujące. Warto napić się piwa w browarze Wiatr i zjeść w Karczmie lub Zamku. Uniejów nie należy do najtańszych miast jego baza hotelowa ciągle się rozbudowuje i nadal ciężko zarezerwować nocleg ale warto pojechać wypocząć i naładować baterie.   

Jeśli spodobał się Wam mój wpis zostawcie swój komentarz pod zdjęciem z Uniejowa na moim instagramie.