Olandia w Krainie 100 Jezior – Idealne miejsce na wypoczynek!

Witajcie często zadajecie pytania gdzie możecie pojechać na krótki lub dłuższy wypad.

Wasze pytania zaintrygowały mnie do dodania nowego cyklu wpisów w których będę opowiadał o ciekawych miejscach na wypoczynek.  

Cykl zaczniemy od miejsca wyjątkowego, które znajduje się w Wielkopolsce. 

Na terenie powiatu Międzychodzkiego w magicznej krainie 100 Jezior.

fot. Co za wesele

Oczywiście mowa o Olandii w której zakochałem się ponad 10 lat temu.  

Olandia to zabytkowy folwark nawiązujący do osadnictwa  Olenderskiego. Jego historia sięga, aż XVIII wieku. Folwark zmieniał się wraz ze swoimi właścicielami. Przez wszystkie lata przewinęły się rody Prusimskich, Wilkońskich Taylorow, a ostatni ród to rodzina  Von Reiche która mieszkała w nim, aż do końca II wojny światowej. następnie folwark trafił w ręce Państwowe służył jako PGR.

W 2004 roku został zakupiony przez rodzinę Makiewiczów, która nadała mu nowe życie. 

Folwark był w opłakanym stanie ale w 2008 roku rozpoczęła się jego rewitalizacja. Kompleks jest czynny od 2010 roku i nosi nazwę Olandia. Składa się z 5 budynków – Spichlerz, Dwór, Stodoła Fryzyjska, Kamiennik i Wodnik.

Na terenie ośrodka znajduję się 60 pokojów, kilka sal konferencyjnych, które mają ponad 1000m2, restauracja Olenderskie Smaki, zdrowotnia SPA, kort tenisowy, boisko wielofunkcyjne, prywatna plażą, jezioro, pole do mini golfa, stajnia  i wiele innych ciekawych atrakcji.

fot. Co za wesele

Jeśli marzycie o wypoczynku blisko natury to Olandia jest idealnym miejscem dla Was. 

Restauracja Olenderskie Smaki jest prowadzona przez Pawła Ludka i Mikołaja Rey’a.

Tradycyjna kuchnia polska bazująca na produktach od lokalnych rolników. Pysznie, smacznie i zdrowo spowoduje, że pobyt w Olandii zapamiętacie na długo.

Jeśli będziecie chcieli zabrać ze sobą odrobinę Olandii do domu to możecie zakupić produkty Olenderskie Smaki – konfitury, powidła, grzybki, smalec i wiele innych pysznych produktów. Wszystkie pyszności możecie również zakupić przez Internet www.olenderskiesmaki.pl

fot. Olenderskie smaki

Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli lubicie łowić ryby możecie powędkować dla gości zostało udostępnione 32ha jezioro z przystosowanymi kładkami dla wędkarzy.

Przyjeżdżacie na wypoczynek z dziećmi to bądźcie pewni, że dziecko będzie VIP-em w tym miejscu. W okresie wakacyjnym odbywają się liczne animacje, warsztaty oraz spotkania.

Jeśli przyjeżdżacie na weekend we dwoje to będziecie mogli skorzystać ze Zdrowotni SPA w której czekają na Was liczne zabiegi na ciało oraz masaże.

W strefie relaksu czeka na Was sauna sucha i jacuzzi.

Dodatkowo od kwietnia do września będziecie mogli skorzystać z APITERAPII.

Wszystkie pokoje są w stylu rustykalnym dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Jeśli lubicie aktywnie wypoczywać pamiętajcie przyjeżdżacie do Krainy 100 Jezior tutaj nie zabraknie ścieżek rowerowych, pieszych i nordic walking.

Sama Olandia leży nad jeziorem kuchennym z dostępem do prywatnej plaży.

W okresie wakacyjnym plaża jest strzeżona. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętów wodnych oraz znajdzie się kilka ekstremalnych atrakcji.

Dla miłośników jazdy konnej przygotowana została Stajnia Olandia, gdzie możecie udać się na przejażdżkę konno lub bryczką.

fot. Klaudia Walasek

Dla miłośników historii przygotowany został skansen miniatur czyli wioska nawiązująca do kultury osadnictwa Olenderskiego.

Wiatrak typu holender z 1860 roku

Oraz wiatrak paltrak, którego historia sięga 1754 roku.

Na terenie Olandii działa Fundacja Olandia, która dba o ochronę zabytków kultury osadnictwa Olenderskiego, pomaga potrzebującym, organizuje liczne imprezy, festiwale i warsztaty.

fot. Anna Sawala

Każdy kto przyjedzie do Olandii  wyjedzie stąd wypoczęty i zadowolony.

Ja szczerzę zachęcam i polecam, aby przyjechać do Krainy 100 jezior i odwiedzić Olandię.

Więcej informacji o ofercie Olandii znajdziecie na stronie www.olandia.pl