Międzychód w Krainie 100 Jezior

Słyszeliście kiedyś o Krainie 100 Jezior? Magicznym miejscu w powiecie Międzychodzkim w otulinie Puszczy Noteckiej. Pewnie większość z Was nie zna tego miejsca, a to dlatego, że wakacje wolimy spędzać w górach, na mazurach lub nad morzem. Czy to błąd? Oczywiście, że nie każdy z nas lubi inny wypoczynek.  Nie był bym sobą, gdy bym nie napisał o tym wspaniałym, choć mało znanym miejscu w którym się wychowałem, mieszkam i działam. 

Dzisiejszą opowieść rozpoczynamy od Międzychodu miasta powiatowego. Przyjmuje się, że nazwa miasta wzięła swój początek z „chodzenia między brodami”, Międzybród – Międzychód. Od średniowiecza równolegle z polską używana była niemiecka nazwa miasta „Birnbaum”. Oznacza ona gruszę, co znalazło swoje odzwierciedlenie w herbie miejskim. Miasteczko uzyskało prawa miejskie przed 1378 rokiem.

Przygodę w Międzychodzie powinniśmy rozpocząć od dworca kolejowego niestety już niedziałającego. Kiedyś biegły tu linie 363 Rokietnica – Międzychód i 368 Szamotuły – Międzychód. Początek linii kolejowej sięga 1887 roku niestety w 1995 został zamknięty ruch pasażerski, a w 1999 zamknięto również dla ruchu towarowego. Międzychód ma spory problem komunikacyjny ponieważ nie dojedziemy pociągiem, a jedynie sporadycznym autobusem oraz prywatnymi busami. Ale wracając do zwiedzania, możemy zobaczyć piękny dworzec kolejowy, w którym obecnie są mieszkania i magazyny, a do nie dawna istniała tam także dyskoteka. 

Idąc w kierunku centrum warto zatrzymać się przy pomniku Powstańców, a następnie zerknąć na szkołę i zobaczyć piękny mural, który nawiązuje do setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Międzychód jest miastem poniemieckich kamienic, które dostają na nowo kolejne życie. Będąc w Międzychodzie zerknijcie na Lipowiec, jest to nieformalna dzielnica miast, w której znajduje się  piękna aleja drzew, gdzie można usiąść i odpocząć. Na Lipowcu warto zajrzeć do dwóch miejsc. Pierwszy to obecny ratusz miejski wybudowany pod koniec XIX w. i rozbudowany w 1911 roku. Co ciekawe w Międzychodzie były 3 ratusze, które spłonęły. Mieściły się na międzychodzkim rynku – obecnie funkcjonuje tam bank PKO. Warto również zajrzeć do kościoła na Lipowcu, który powstał w 1840_roku w miejsce wcześniej spalonego kościoła. 

Idąc z kościoła proponuje wejść do Parku Oskara Tietza, usiąść na ławce z rybakiem i chwile odpocząć napawając się widokiem na jezioro kuchenne, które jest w środku miasta. Linia brzegowa jeziora ma około 3 km i bez problemu możemy obejść dookoła. Idąc promenadą mamy ścieżkę rowerowe, plac zabaw oraz park, siłownie zewnętrzną oraz plaże z pomstami. Z jeziorem kuchennym wiąże się legenda, że na środku znajduję się zamek, który zatonął podczas jeden z bitew i burz. 

Przechodząc z nad jeziora kierujemy się do centrum gdzie przechodzimy przez tak zwane „Gaski” z niemieckiego ,,die Gasse”  to takie małe, wąskie uliczki, które miały służyć do ewakuacji podczas licznych pożarów miasta.

Ulica rynkowa, a obecnie deptak charakteryzuję się  zwartą zabudową XVIII i XIX wiecznych kamieniczek usytuowanych szczytowo. Międzychód jest jednym z  piękniejszych miejscowości Krainy 100 Jezior. 

Dochodząc na rynek możemy zobaczyć fontannę z  rybakiem pod gruszą to miejsce gdzie mieszkańcy i turyści wypoczywają.

W koło rynku można zobaczyć liczne kamienice, a jedna przykuwa wyjątkową uwagę Hotel pod Białym Orłem, w 1928 roku jedną noc w nim spędziła Pola Negri(polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego), która promowała swój nowy film pt.: ,,Hotel Imperial” Dziś budynek straszy, ponieważ właściciel kamienicy nic z nią nie robi, a ta  popada w ruinę czekając na lepsze życie.

Na rynku możecie spotkać osiołka, którego historia również jest ciekawa. Obok pomnika znajdowała się kiedyś mleczarnia. Opowiadania znane wśród mieszkańców, mówią o dwóch osiołkach, które na zmianę  codziennie  pokonywały samodzielnie trasę z Muchocina przywożąc mleko do mleczarni. Osiołki były przyjazne i pozwalały się zawsze głaskać mieszkańcom. Stały się maskotkami miasta, ale to za sprawą różnych imprez, ponieważ gdy szły na początku korowodu zawsze zatrzymywały się przy mleczarni. W 2012 roku powstał pomnik upamiętniający sympatyczne osiołki.  

Przechadzamy się przez deptak na ulicy Kilińskiego i widzimy kolejny kościół którego historia sięga 1591, następnie został spalony i odbudowany ponownie. Jedna z legend mówi, że kościół został okradziony, a gdy załapano złodziei, postanowiono odbić ich twarze w glinie i umieścić w wieży kościoła, żeby przypominały wszystkim, że przestępstwo nigdy nie popłaca. 

Będąc w Międzychodzie musicie zobaczyć wizytówkę miasta, czyli „Laufpompe”. Jest to  głębinowa studnia artezyjska,  która bez przerwy od 1912 r. pompuje wodę cechującą się pozytywnym dla zdrowia składem chemicznym. Osobom które w Międzychodzie są pierwszy raz polecamy zabrać wodę ze sobą w butelkę, następnie poczekać 3 dni przed wypiciem.   Wtedy woda jest najlepsza, a herbata wyśmienita. 

W Międzychodzie możemy zobaczyć port i rzekę Warte, które są częścią Wielkiej Pętli Wielkopolski. Otulina Puszczy Noteckiej liczne lasy,a w nich pyszne grzyby.  

Jak będziesz w tych rejonach warto zobaczyć liczne jeziora, których  jest  ponad 100. Najpopularniejszym ośrodkiem w gminie Międzychód jest OW Mierzyn, z piękną plaża i promenadą oraz pomostami. W sezonie letnim, odpoczywają tu nie tylko miejscowi, ale także można spotkać turystów, którzy nierzadko przyjeżdżają z odległych zakątków Polski.

W pobliżu Międzychodu możemy znaleźć inne urokliwe jeziora, mimo że nie mają tak pięknie zagospodarowanej plaży, jak ta w OW Mierzyn.  Są to jeziora: Głęboczek, Jezioro Radgoskie, Szeńinskie, Młyńskie we wsi Kapli oraz Gorzyńskie w miejscowości Gorzyń. 

Zastanawiacie się, gdzie warto zjeść?

Ja rekomenduje tylko kilka miejsc. Oczywiście wybór lokalu jest kwestią indywidualną. 

Międzychód:

1. Bar Piccolo 

2 .Kuchnia Domowa Międzychód 

3. Rynek Smaku

4. Fast Food – Bar BB Bielsko

5. Lody w sezonie Miód Malina 

6. Smażalnia i Wędzarnia Ryb 

Ośrodek wypoczynkowy Mierzyn :

1. W sezonie Bistro Ustronie

2. Karczma Kuźnia Młyn 

Gorzyń:

Zajazd Ostęp

Kamionna:

Zajazd Kamionna

Co warto zwiedzić?

• Ciekawy układ zabudowy Starego Miasta Międzychodu 

• “Laufpompa“- głębinowa studnia artezyjska (1912 r.) 

• Kościół pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela z XVI w 

• Gotycki kościół w Kamionnie z 1499 r. 

• Płyta nagrobna Krzysztofa Unruha z XVII w. w kościele pw Niepokalanego Serca Maryi oraz przykościelny zabytkowy cmentarz z barokowymi płytami nagrobkowymi z XVIII w 

• Muzeum Regionalne w Międzychodzie 

• Klasycystyczny pałac w Gorzyniu 

• Przeprawa promowa przez Warte w Zatomiu Starym 

• Kościół pw. św. Mikołaja z poł. XIX w. i park wiejski w Lewicach 

• Stanica przy Starym Moście 

• Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach 

Pamiętajcie, żeby odwiedzić mój profil na instagramie! znajdują się na nim zdjęcia z moich codziennych podróży. Do zobaczenia!

Historie o Międzychodzie zostały zaczerpnięte z licznych rozmów i spotkań z Antonim Taczanowskim.