Krzywy Las

Obudziłem się w pewien weekendowy poranek zobaczyłem przez okno słońce i stwierdziłem, że muszę gdzieś pojechać. Postanowiłem się przekonać co ciekawego mogę zwiedzić jadąc nad morze. 

Większość z nas kojarzy województwo Zachodniopomorskie z pięknymi miejscowościami nadmorskimi oraz ze Szczecinem.  Zachodniopomorskie ma o wiele więcej do zaoferowania niż nam się wydaje. 

Nie raz jadąc nad morze przejeżdżałem przez mniejsze i większe miejscowości i nie zwracałem uwagi co mogą w sobie kryć.  

Kilka dni przed moim wyjazdem przeglądając różne grupy typu URBEX zauważyłem bardzo ciekawe miejsce, które nazywane było Krzywym Lasem. Sama nazwa jest dość interesująca więc zacząłem szukać. Z pomocą przyszedł na pierwszy rzut oka instagram po wpisanu #krzywylas ukazuje nam się masa pięknych zdjęć. 

Krzywy Las znajduję się niedaleko miejscowości Gryfino w malutkiej wiosce Nowe Czarnowo

Pewnie zadajecie sobie pytanie jak tam dojechać? nic prostszego google przychodzi nam z pomocą. Po wpisanu w mapach google Krzywy Las od razu prowadzi nas w wyznaczone miejsce. ( Kto nie używa map google będzie musiał skierować się na Gryfino następnie jedziemy w  kierunku Chojny i kierujemy siędo miejscowości Nowe Czarnowo Elektrownia „Dolna Odra”

Po przyjeździe widzimy kilku piętrowy budynek z wielkim napisem i nr 51  Nowe Czarnowo następnie ukazuję się nam strzałka, a za nią szlaban przez który bez problemu przechodzimy ponieważ jest zrobiona ścieżka piesza. 

Ku mojemu zdziwieniu ścieżka jest bardzo dobrze oznakowana, a po wyjściu z samochodu musimy przejść około 300 m i dochodzimy na miejsce.

Krzywy Las jest przystosowane do odwiedzin turystów ponieważ znajdują się miejsca, gdzie możemy odpocząć, przekąsić posiłek i zobaczyć wyczekiwany przez nas miejsce.  

Na miejscu znajduję się tablica informująca nas, że jest to jeden z wielu pomników przyrody w województwie zachodniopomorskim.  Ale ten pomnik jest dość intrygujący i niesie się z nim wiele różnych teorii spiskowych. Tak naprawdę co wyjątkowego w krzywym lesie? a to, że na małej powierzchni około 3000m2 rośnie ponad 100 krzywych sosen pospolitych, które są wykrzywione w nienaturalny sposób.  Każda z sosen jest wygięte pod kątem 90° i przypomina  literę „C” co ciekawe wszystkie są wygięte w kierunku północnym. Niektórych drzew krzywizna sięga, aż 3 m, a maksymalna  wysokość to 12m więc naprawdę sporo.

Widok w słoneczny dzień jest niesamowity, a co dopiero jak byśmy zobaczyli go w mglisty dzień?. No właśnie ale jaki był cel stworzenia tego lasu? w internecie możemy znaleźć różne historie jedna z nich mówi, że czołgi stacjonujące podczas II Wojny Światowej najechały na młode sosny i tak powstał Krzywy Las. Moim zdaniem jest to mało prawdopodobne, aby tak idealnie czołgi uszkodziły ponad 100 drzew. Druga i bardziej prawdziwa moim zdaniem historia jest taka, że drzewa zostały posadzone około 1934 na cele stolarskie oraz szkutnicze (produkcja mebli, sań, łodzi). Tak naprawdę nie dowiemy się jaki był był cel ale wiem jedno, że o to miejsce trzeba dbać, aby przetrwało kolejne lata i ściągało odwiedzających, którzy są zainteresowani ciekawymi miejscami w województwie zachodniopomorskim. 

Jedna z ciekawostek jest taka, że kilka dni temu przejeżdżałem w Krainie 100 Jezior między Sierakowem a Chojnem znalazłem przez przypadek podobny już nie tak spektakularny Krzywy Las więc myślę, że takich miejsc jest więcej. Uwierzcie mi, że byłem naprawdę mocno zaskoczony mając takie miejsce pod nosem.